top of page

Zeleninové špagetky s mletým mäsom

Aktualizováno: 14. 5. 2021

FODMAP diéta je náročnejšia na čas, keďže treba variť len z vybraných druhov potravín a niektoré z nich treba ešte aj vážiť. Neznamená to však, že si suroviny na prípravu receptov budete musieť vážiť donekonečna. Časom si už budete pamätať, ktoré potraviny sú povolené a v akých množstvách. Pri prechode do 2.fázy diéty zistíte vlastnú toleranciu konkrétnych FODMAP sacharidov a uvidíte, že po pár týždňoch si už odporúčané množstvá nebudete vyhľadávať. Príprava receptov sa tak stane pre vás jednoduchá a automatická. Kým sa to však naučíte, ponúkam vám recept, ktorý je pripravený pomerne rýchlo a len z 2 základných ingrediencií – t.j. z mäsa a cukiny.


FODMAP diéta je oficálne najvhodnejšou formou diéty pre ľudí trpiacich na Syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo aj iné ochorenia súvisiace s črevami (IBD).


Vráťme sa, ale naspäť k receptu.

Na prípravu tohto receptu budeme potrebovať:

 • 2 ks cukiny,

 • 250g mletého mäsa – napr. hydinové,

 • 1 ČL bravčovej masti,

 • 1 ks póru – biela časť,

 • 1 ČL sušenej saturejky,

 • 1 ČL kvalitnej soli (napr. bielej keltskej)

 • 1 PL lahôdkového droždia (napr. zn. Allnature)

 • 1 PL parmezánu na dochutenie (môžete vynechať)

 • cherry rajčina alebo bazalka na ozdobenie (môžete vynechať)

Postup

Na panvici si rozpálime bravčovú masť. Keď je masť rozpálená, pridáme najemno nakrájaný pór a osmažíme do zlatista. Pridáme aj mleté mäso, ktoré sme si predtým trošku posolili a zmiešali so saturejkou. Podlejeme troškou vody, prípadne vývarom a necháme dusiť pod pokrievkou. Kým sa mäso dusí, pripravíme si cukinové rezance.


Do hrnca nalejeme vodu a necháme zovrieť. Kým sa voda zohrieva, ošúpeme si cukinu a pomocou škrabky z nej vyrobíme rezance. Používam škrabku z Tescomy, môže sa dávať do umývačky riadu a je malá, takže nebudete mať v kuchyni ďalšie "zavadzadlo". Rezance dáme variť do vriacej vody na veľmi krátko. Stačia asi 2-3minúty. Viac netreba, nakoľko sa rýchlo rozvaria. Špagetky následne zlejeme, precedíme cez sitko a naložíme na tanier.


Medzitým ako sa uvarila cukina, udusilo sa nám aj mäso. Pridáme ho na špagetky, dochutíme parmezánom, soľou a lahôdkovým droždím. Ozdobíme čerstvými listami z bazalky, prípadne cherry rajčinkou.


Dobrú chuť!Tipy na záver:

 • ak máte domácu cukinu alebo kupujete cukinu v bio kvalite, tak ju nešúpte, ale použite do receptu aj so šupkou,

 • ak nemáte masť, použite iný kvalitný tuk, ideálne živočíšny – napr. ghee maslo

 • lahôdkové droždie kupujte čisté bez prídavných látok, hlavne bez pridaného sladu

V tom prípade, že trpíte bolesťami brucha, hnačkami, nafukovaním alebo ak máte diagnostikované SIBO, či IBS, tak vďaka vhodne nadstavenému diétnemu protokolu sa môžete zbaviť vašich nepríjemných symptómov. Ako na to si môžete prečítať v mojom článku na blogu, prípadne ma môžete priamo kontaktovať a dohodnúť si konzultáciu.


Chcete dostávať na váš e-mail pútavé informácie zo sveta zdravia, prípadne nápady na chutné recepty? Zapíšte sa na odber noviniek - TU!

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page