top of page

Ako nahradiť vajíčka v receptoch?

Aktualizováno: 29. 11. 2021

Vo svojej praxi výživového poradcu sa pomerne často stretávam s rôznymi alergiami a intoleranciami. Jednou z najčastejších je alergia na vaječné bielko. Klienti z dôvodu alergie na vaječné bielko obmedzia konzumáciu celého vajíčka. Je to veľká škoda! Žĺtko, ktoré by totiž konzumovať mohli má pre telo veľmi vysokú nutričnú hodnotu.


V tom prípade, že nemôžete konzumovať vajíčka - či už z dôvodu alergie alebo z dôvodu presvedčenia (napr. u vegánov), môže byť pre vás ťažké pripraviť jedlo, v ktorom vajíčko funguje ako ,,lepidlo,, a jeho hlavnou úlohou je teda držať hmotu pokope.


V každom prípade je dobré vedieť, že vajíčko do pečenia môžeme nahradiť inými, vhodnejšími alternatívami. Nižšie vám ponúkam zopár tipov ako na to.
1/ jablkový pretlak – ¼ šálky jablkového pretlaku môže nahradiť v recepte 1 vajíčko. Pretlak si môžeme vyrobiť doma z uvarených a rozmixovaných jabĺčok alebo môžeme kúpiť aj hotový pretlak v obchode.


2/ banán – ¼ šálky banánu, ktorý popučíte vidličkou môže nahradiť v recepte 1 vajíčko. Ideálne je použiť zrelý banán, ktorý má na sebe hnedé škvrny.


3/ľanové semiačka – premiešaním 1PL ľanových semiačok s 3 PL teplej vody nám vznikne náhrada za 1 vajíčko. Zmes dobre premiešate a pred použitím necháte postáť 5 minút. Ideálne je použiť čerstvo zomleté ľanové semiačka, ktoré môžeme pomlieť napr. v mlynčeku na kávu.


4/chia semiačka - príprava je podoná ako pri semiačkach ľanových. Pomelieme cca 1PL chia semiačok, zalejeme 80ml teplej vody (čo je cca 7PL) a poriadne premiešame. Necháme postáť min. 5 minúť a použijeme do receptu namiesto jedného kusu vajíčka.


5/želatína – 3ČL teplej vody rozmiešame s 3ČL kvalitnej hovädzej želatíny. Pridáme 6ČL horúcej vody a necháme postáť 5 minút. Keď už budete pracovať so želatínou, tak odporúčam vyskúšať domácich gumových medvedíkov.


Tip na záver

Ak chcete použiť jednu z uvedených náhrad do slaných receptov a chceli by ste, aby jedlo malo chuť vajec, tak skúste do receptu pridať namiesto klasickej soli čiernu, tzv. Kala Namak soľ, ktorá je vulkanického pôvodu a vďaka vysokému podielu síry má silnú chuť po vajíčkach.


Horeuvedenými náhradami vajec nevieme v receptoch nahradiť nekonečné množstvo vajec. Zväčša tak vieme nahradiť len 2-3ks vajíčok, ak nie je uvedené inak.


Chcete dostávať na váš e-mail pútavé informácie zo sveta zdravia, prípadne nápady na

chutné recepty? Zapíšte sa na odber noviniek vo forme Newslettru - TU!


188 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page